قاصدك نصير رونمايي شد

رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور با اشاره به ضرورت قانوني حركت كشور به سمت توليد و استفاده از خودروهاي برقي و هيبريدي، توليد خودرو برقي دونفره «قاصدك نصير» در دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي را اعلام موضع رسمي تحول در صنعت خودروسازي كشور خواند و بر حمايت كامل اين ستاد از اين طرح و پروژه هاي مشابه تاكيد كرد.

سردار محمد رويانيان كه در مراسم رونمايي از خودرو برقي «پلاگ اين» قاصدك نصير در دانشگاه صنعتي خواجه نصير سخن مي گفت، با اشاره به مصوبه مجلس در مكلف كردن دولت به توليد خودروهاي برقي و هيبريدي خاطرنشان كرد: كشورهاي اروپايي حدود 20 سال پيش به سمت اين خودروها حركت كردند و هرچه پيش مي رويم، ضرورت آن بيشتر احساس مي شود و كشوري مثل آلمان كه صاحب بزرگترين خودروسازان دنيا است، توليد يك ميليون خودرو برقي را تا 10 سال آينده در دستور كار خودش قرار داده است. وي در ادامه با اعلام حمايت از توليد خودرو قاصدك نصير تصريح كرد: با توجه به اينكه 60 درصد تردد خودروها در تهران و شهرهاي بزرگ تك سرنشين يا دو سرنشين هستند، اين خودرو مي تواند به كاهش آلودگي و مصرف انرژي منجر شود. قاصدك نصير نخستين خودرو دو نفره برقي شهري است كه توسط دانشجويان دانشگاه خواجه نصير طراحي شده است، حداكثر سرعت محاسبه شده براي اين خودرو 80 كيلومتر بر ساعت و حداكثر برد آن 60 تا 80 كيلومتر است. سيستم ترمز خودرو قاصدك نيز تركيبي از ترمز الكتريكي و مكانيكي است.

 

نخستين خودرو برقي دو سرنشين ساخت دانشجويان دانشگاه خواجه نصير با نام "قاصدك نصير" اگرچه ابتدا قرار بود تنها براي شركت در يك مسابقه خودروهاي برقي باشد اما اعضاي تيم سازنده در ادامه تصميم گرفتند آن را مناسب خيابانهاي شهري طراحي كرده و بسازند.

يكي از دانشجويان عضو گروه 14 نفره ساخت اولين خودرو برقي دو سرنشين ايراني در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين مطلب گفت: ابتدا قرار بود اين خودرو تنها براي شركت در مسابقه خودروهاي برقي دانشگاه شريف طراحي و آماده شود اما در ادامه به اين نتيجه رسيديم كه طراحي و ساخت آن به شيوه اي باشد كه مناسب استفاده در سطح شهر و توليد انبوه باشد.

اصغر محمدي با اشاره به فعاليت 14 ماهه گروه سازنده اين خودرو افزود: وزن نهايي "قاصدك نصير" 700 كيلوگرم است كه در حقيقت مي توانست تنها 500 كيلو باشد اما با ايمن سازيهايي كه براي تردد عادي در سطح شهر بر روي آن انجام گرفت وزن خودرو افزايش داده شد.
اين دانشجوي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي تهران تاكيد كرد: همه تستهاي لازم براي يك وسيله نقليه شهري مانند تست شتاب، دور زدن و ترمز بر روي اين خودرو انجام شده كه همگي نيز با موفقيت همراه بوده است.

محمدي با تشريح ديگر ويژگيهاي خودرو ساخته شده اظهار داشت: ما براي افزايش ايمني خودرو در حد استانداردهاي معمول در دربهاي آن لوله گذاشته و سپر آن را نيز به گونه اي طراحي كرديم كه به جرات مي توان گفت از خودرو پرايد ايمن تر و محكمتر است.
آن گونه كه اين دانشجوي عضو گروه سازنده اين خودرو برقي مي گويد شتاب قاصدك نصير 10 ثانيه است كه به عنوان مثال از خودرو سمند بيشتر است و حداكثر سرعت آن نيز به 80 كيلومتر بر ساعت مي رسد كه اين پارامترها براي خودروي شهري مناسب و استاندارد است.
در همين حال و بنا به گفته مسئولان شهري امروزه اولين و اصلي ترين مشكل تهران آلودگي هوا است كه 80 درصد آن ناشي از تردد خودروها و آلاينده هاي متحرك است. در شهر تهران بيش از سه ميليون و 400 هزار خودرو و 200 هزار موتور سيكلت وجود دارد و علاوه بر اين شهروندان تهراني روزانه 15 ميليون سفر انجام مي دهند كه چيزي در حدود دو ميليون و 300 هزار مورد آن نيز با اتوبوس صورت مي پذيرد.

مي توان انتظار داشت در صورت حمايت مسئولان دولتي از پروژه موفق اين دانشجويان و آماده سازي شرايط براي توليد انبوه خودروي ساخته شده و استفاده از آن در سطح شهر نه تنها در مصرف سوخت كه اين روزها به يكي از معضلات اصلي كشور بدل شده صرفه جويي خواهد شد بلكه به ميزان قابل توجهي از آلودگي هواي تهران نيز كاسته مي شود.
 

اين دانشجو در رابطه با وضعيت حمايت و سرمايه گذاري براي توليد انبوه خودروي ساخته شده نيز گفت: مسئولان وزارت صنايع يكبار در مرحله ساخت خودرو از پروژه بازديد كردند ولي به دليل مشكلات اداري تاكنون كار خاصي براي اين مهم انجام نگرفته است.
به گزارش مهر، نام قاصدك نصير براي تداعي عنوان پيام آور دانشگاه خواجه نصير انتخاب شده و طراحي  و ساخت آن نيز در دانشكده هوا و فضا و در كارگاه اتومكانيك اين دانشگاه صورت گرفته است. 

مهندس رزاق بلوري افشار، مهندس احمد رضا مرسي،مهندس پويا روشني تبريزي ،مهندس اصغر محمدي، نيما شيرافكن، مجتبي جعفري، حامد فرهادي، حامد مهدوي، مرتضي حسيني  ،مهندس احسان پرويزي ، مهندس محمود كريمي،مهندس  مرتضي رضازاده، نسيم محمدي ومهندس بنفشه بلوري اعضاي تيم سازنده قاصدك نصير هستند.